do LISTY DYSCYPLIN

Szeroki kąt w reportażu  poziom
zaawansowany
  wykładowca
Janusz Kobyliński

zajawkaNiemal wszystkie nagradzane na konkursach prasowych zdjęcia akcji wykonywane są ogniskową 24 mm lub krótszą. Są ekstremalnie trudne, z wielu powodów - poznacie je.
 wymagany sprzętObiektyw max. 28 mm, ale „zabawa” na serio to przedział 20-24 mm. Opcja manualnej ostrości niezbędna, a więc lustrzanka. Ale ćwiczyć będziemy również małym kompaktem
 student powinien umiećNajlepiej, jeśli uważasz, że coś już umiesz, w tym też, jeśli już fotografujesz od lat. Albo – wiesz już, że reportaż to twoja pasja i chcesz od zaraz wbić zęby w najtrudniejszy jego kęs, aby potem już tylko szlifować i szlifować nabytą wiedzę.
 komentarz wprowadzającyJEŚLI TWOJE ZDJĘCIA SĄ NIEWYSTARCZAJĄCO DOBRE, TO ZNACZY, ŻE BYŁEŚ NIEWYSTARCZAJĄCO BLISKO - te słynne słowa Roberta Capy to credo tego kursu. Niemal wszystkie nagradzane na konkursach prasowych zdjęcia akcji są wykonywane ogniskową 24 mm lub krótszą. Są ekstremalnie trudne, z wielu powodów, poznacie je. Bez opanowania warsztatu fotografowania krótką ogniskową nigdy nie zostaniesz dobrym fotoreporterem, twoim zdjęciom zawsze będzie brakowało tego „czegoś” z maksymy Capy.

Porównanie – każdy widział na stoku narciarskim, że tylko nieliczna część jeździ, a cała reszta zjeżdża. Ci pierwsi na początku opanowali warsztat, czyli technikę, najczęściej pod okiem instruktora; cała reszta będzie do końca życia, lepiej lub gorzej ale tylko zjeżdżała. Dokładnie tak samo jest z szerokim kątem – albo się tego nauczysz, albo zawsze będziesz fotografować tylko zjeżdżając. Tu nie ma zmiłuj, mówimy o profesjonalizmie...

temat - tydzien 1Na początek nowe nawyki – niegrzeczna kompozycja, czyli łamanie horyzontu
 temat - tydzien 2Koniec z fotografowaniem na prostych nogach!
 temat - tydzien 3Kiedy „idioten kamera” czyli mały kompakt wygrywa z lustrzanką.
 temat - tydzien 4Akcja w pierwszym planie
 temat - tydzien 5Akcja w drugim planie
 temat - tydzien 6Interakcje
 temat - tydzien 7Portret sytuacyjny