do LISTY DYSCYPLIN

podstawowy
  wykładowca
Piotr Cieśla

zajawkaZadaniem kursu jest wprowadzenie w świat „codziennej” fotografii, czyli poznanie podstawowych zasad technicznych i estetycznych wykonania dobrego zdjęcia - oraz omówienie i praktyczne wprowadzenie w podstawy najbardziej popularnych wśród amatorów działów fotografii: portretu (rodzina, dzieci, zwierzęta), reportażu (podróże i różnego rodzaju uroczystości, zdarzenia itp), fotografii krajobrazu i architektury (podróże).
 wymagany sprzętnajlepiej lustrzanka, nawet najtańsza. Jeśli już kompakt, to z dobrym wizjerem LCD, a nie tylko ekranem LCD. Wystarczą zwykłe obiektywy kitowe.
 student powinien umiećod początkujących do lekko i średnio-zaawansowanych w fotografii
 komentarz wprowadzającyW czasie kursu odbywają się cztery dwudniowe (weekendowe) spotkania po 8 godzin dziennie podzielone na część teoretyczną i praktyczną z przewagą tej ostatniej. W czasie tych spotkań aktywnie uczestniczę w pracy fotograficznej, omawiam zdjęcia, zlecam zadania związane z omawianym tematem.

Internet służy do codziennej wymiany uwag, rozwiązywania bieżących problemów związanych z zadanym tematem, przesyłaniu i ocenie zdjęć, przekazywaniu informacji, internetowych rozmów na tematy fotograficzne.

4 SPOTKANIA - zajęcia praktyczne w okolicach Konstancina oraz w W-wie.
Do oceny do 10 zdjęć w każdym tygodniu

temat - tydzien 1WPROWADZENIE
Podstawy techniczne i estetyczne. Krótkie wprowadzenie w historię fotografii oraz omówienie kilku najbardziej znanych fotografików następuje w czasie omawiania zagadnień technicznych. Jedno wypływa z drugiego. Ma to być zajmująca historia, a  nie suchy wykład techniczny.
Na tym spotkaniu omawiam podstawy techniczne powstania zdjęcia: przesłony i czasu oraz ich wzajemne uzależnienie, wpływ przesłony na głębię ostrości, balans bieli jako odpowiednik filmu i jego wybór. Tryby fotografowania, ich plusy i minusy oraz zastosowania. Obiektywy i różne perspektywy patrzenia świat przez obiektywy oraz ich użycie do różnych działach fotografii. Dodatkowe drobiazgi techniczne pomocne przy fotografowaniu (filtry,itp).
Omówienie podstawowych zasad kompozycyjnych, zagadnienia światła koloru, kontrastu, tonalności itp Całość ilustruję odpowiednimi zdjęciami na ekranie telewizora (duży – lepszy od rzutnika, który musi być bardzo drogi, by dawał naprawdę zadowalający obraz).
Po części teoretycznej, która na pierwszym spotkaniu zajmuje większa część czasu, z całą grupa praktycznie realizujemy omawiane zagadnienia. Ma to miejsce zarówno w domu jak i w terenie.

temat - tydzien 2PORTRET
Pod pojęciem portret rozumiem i klasyczny portret i typowo rodzinne fotografowanie dzieci czy zwierząt.
Podstawą wykładu jest fotografia przy zastanym świetle, zarówno dziennym jak i sztucznym Ten rodzaj jest pierwszym naturalnym wyborem początkujących fotoamatorów. Zwracam uwagę na unikanie przerysowań perspektywicznych charakterystycznych dla szerokich kątów, a nawet standardów. Omawiam portret we wnętrzu i w plenerze.
Na zajęciach praktycznych zajmujemy się fotografowaniem wzajemnym, a także swoich dzieci czy zwierzaków. Powinno to mocno przybliżyć temat.

temat - tydzien 3REPORTAŻ
Omawiam podstawowe zasady reportażu fotograficznego, które powinny odnosić się zarówno do relacji fotograficznej z imprezy publicznej, jak i do zdarzenia rodzinnego czyli opowiadanie obrazem historii o zdarzeniu. Podkreślam możliwość wykorzystania różnych perspektyw w zależności od obiektywu, umiejętności chwytania odpowiedniego momentu oraz umiejętności przewidywania zdarzeń.
Zajęcia praktyczne oczywiście w W-wie lub na imprezie rodzinnej. Tu zawsze coś się dzieje.

temat - tydzien 4KRAJOBRAZ I ARCHITEKTURA
Omówienie podstawowych zasad fotografowania krajobrazu i architektury. Wybór obiektywów. Podkreślenie szczególnej roli światła. Ponadto krótkie omówienie tzw fotografii podróżniczej, czyli połączenia reportażu, krajobrazu i architektury.

data rozpoczęcia
nieustalona
opłata:
postępy rezerwacji:
0 os. /10 miejsc

rezerwuj stąd
lub z "kursy i konsultacje"